עגלת קניות

סל הקניות שלך ריק

Delicatessen - דליקטסן
התפריט והמוצרים שלנו בקליק אחד
המגזין

מאזה: 120 שנה של שקדים מקורמלים, נוגטין ופרלינה

ב
מעבדת המתוקים של מאזה במונטרג'י, מאה קילומטרים דרומית לפריז, הופכים קרמל ושקדים לנוגטין ופרלינה בעבודת יד, בשיטות שלא השתנו במאות השנים האחרונות. משם הם נשלחים למאות חנויות ממתקים בצרפת וב-36 מדינות נוספות.

"בואו מהר, הקרמל מוכן" מאיץ בנו הוג פוג'ה ומוביל אותנו אל אחד החדרים המרתקים ביותר במעבדה של מאזה (MAZET). אדי קרמל מהבילים מתוך סיר גדול. מעליו, בשיא הריכוז, עובד עוטה כפפות שעמידות לטמפרטורות הגבוהות של סוכר, שופך אל הקרמל הלוהט חתיכות דקות של שקדים מקורמלים, ובאחת הופך אותו לנוגטין.

 

סערת אדים מתרחשת בסיר וברגע מדויק הנוגטין נשפך אל קערת נחושת גדולה, שמילאו אותה כבר אי אלו קרמלים רותחים בשנים האחרונות. העובד פונה בצעדים מדודים אל עבר שולחן הקירור וללא שהיות יוצק אליו את הנוגטין. כמו לבה רותחת, הנוגטין מתפשט לכל הכיוונים, נצמד למסגרת שהונחה מבעוד מועד.

 

כמו לבה רותחת, הנוגטין מתפשט לכל הכיוונים

סערת אדים מתרחשת בסיר וברגע מדויק הנוגטין נשפך אל קערת נחושת גדולה, שמילאו אותה כבר אי אלו קרמלים רותחים בשנים האחרונות. 

העובד המיומן שכבר 40 שנה נושם עם הנוגטין את נשימותיו, מתחיל לחוש אותו. הוא נוגע בו קלות, כאילו בודק דופק, ובהחלטה של שנייה מקפל אותו. 13 ק"ג של נוגטין חם גולשים על השולחן. רק הידיים המיומנות שלו יודעות לאן לכוון אותו, מתי לאסוף ולקפל ומתי לתת לו לנוח. הוא מקפל, הופך, מזיז לחלק קר יותר של השולחן ואז ברגע אחד מחליט שהוא מוכן. 

 

13 ק"ג של נוגטין חם גולשים על השולחן

העובד המיומן שכבר 40 שנה נושם עם הנוגטין את נשימותיו, מקפל את הנוגטין. 

בלי משקל, בלי כלי חיתוך מודרניים - הנוגטין נגזר במספריים של חייט לרצועות המתאימות בגודלן למכונה הישנה. בעוד כמה שניות תהפוך המכונה הפשוטה הזו את החומר האלסטי לאלפי סוכריות נוגטין קטנות.

 

הנוגטין נגזר במספריים של חייט לרצועות

בלי משקל, בלי כלי חיתוך מודרניים - הנוגטין נגזר במספריים של חייט לרצועות המתאימות בגודלן למכונה הישנה. 

בלי שהחליפו מילה, בהרמוניה מושלמת כמו חברי תזמורת שמנגנים יחד שנים ארוכות, עובד אחד מכניס רצועה של נוגטין מצדה האחד של המכונה וחברו מקבל אותה מהצד השני.

 

חומר אלסטי הופך למלבנים קטנים של נוגטין קשה

 

החומר נכבש מתחת לגליל מתכת גדול, מעין מערוך משובץ בשקעים בגודל ייעודי, ומקבל באהבה את צורתו. החומר האלסטי הופך למלבנים קטנים של נוגטין קשה. משטחים של מלבני נוגטין קשורים זה בזה, מסודרים על השולחן שצמוד למכונה. הם נראים כמו מרבד צפוף ומלוכד, מתייבשים להם ומתקשים, לא יודעים שעוד כמה רגעים יהפכו לחיילים בודדים. 

 

בלי הודעה מוקדמת שולח אחד העובדים את ידו למרכז המרבד המהפנט, במחי יד הוא מניף רצועה אחת ומנתק קבוצה של מלבנים אלה מאלה, ומכריז שהנוגטינים מוכנים. יעה מיוחד מונח בראש אחת הרצועות ובתנועה ארוכה הוא דוחף את המרבד המסותת לתוכו. קולות פיצוח קטנים נשמעים והרצועה הופכת לערמה של מלבנים קטנים ומופרדים יפה.

 

מלבני הנוגטין נראים כמו מרבד צפוף ומלוכד

 

את המלבנים שזה עתה נותקו זה מזה הוא מעביר למסננת גדולה ומנפה בקול רעש את שאריות החומר שחיברו קודם בין המלבנים. משם הם מועברים לכלי קיבול מפלסטיק בהמתנה לציפוי בשוקולד. ארגזים על ארגזים של נוגטינים קטנים, שקדים ואגוזים, כולם ממתינים לעבור אל השלב הבא בו יצופו בשוקולד או בקרמל במכונות הדרז'ה הישנות.

 

יעה מיוחד מונח בראש אחת הרצועות

 

במותג מאזה (MAZET) נתקלתי לראשונה במהלך שיטוט במארה ב-2012, כשנפתחה חנות מרשימה ומעוצבת בסגנון מיוחד, שמכרה בעיקר פרלין ונגזרותיו. בצרפת, חשוב לומר, המילה פרלין לא מתייחסת לשוקולד ממולא במילוי קרמי, כמו שרובנו מכירים מתרבות השוקולד הבלגית, אלא לשקד מקורמל. אגב, כשטוחנים את הפרלין, כלומר את השקד המקורמל, מתקבל פרלינה. בישראל נהוג לכנות את הפרלינה "קרם נוגט", שם שמקורו מזרח אירופאי. ואגב, היום מייצרים פרלינה מכל פיצוח שנהוג לקרמל - שקדים, אגוזי לוז, פקאן ואפילו פיסטוק ובוטנים. 

 

חנות הפרילינים במארה
 חנות הפרלינים במארה.

בביקורי הבאים בחנות, מסייה קלבוסי, המוכר (שמאז עזב והפך למנהל הבית של אחת המשפחות העשירות בצרפת), היה מקבל אותי בכל פעם בחיוך רחב. "תתכבדי בבקשה מאדאם שרון", היה אומר לי בקריצה. הכיבוד היה שקדים מקורמלים מסוגים שונים. שקדים מקורמלים קלאסיים, עם קרמל ודבש, עם קרמל ותפוז ועוד ועוד. בין הטעימות היו גם שקדים מקורמלים מצופים בשוקולד ובטעמים שונים, עם תותים, פסיפלורה, תאנים ועוד.

 

עברו עוד כמה שנים מהמפגש הראשון עם מסייה קלבוסי ועד שהגעתי לביקור במקום בו נרקחים הקסמים הקרמליים האלה, המיוצרים באופן בלעדי על פי המתכון המקורי של השף קלמו ז'אלוזו.

 

בתוך חנות הפרלינים במארה

 

היה זה ז'אלוזו, השף של הדוכס משואזול, Comte du Plessis-Pralsin, שהמציא לראשונה בשנת 1636 את השקדים המקורמלים, הפרלין. כמו בהרבה אגדות על מתכונים מפורסמים, גם בזו הכל התחיל בתקלה - כמה שקדים שנפלו במקרה לסוכר מומס, התקרמלו והפכו למעדן חדש. הדוכס פרלין התאהב מייד בממתק והחל מחלק אותו למקורביו כדי שגם הם יטעמו את הפלא.

 

כמה שנים מאוחר יותר, עבר השף להתגורר במונטרג'י (Montargis), עיר קטנה באזור הלווארה (לא להתבלבל עם הלוואר), כמאה ק"מ דרומית לפריז. הוא המשיך להכין שם את הפרלין שלו, שהפך בהדרגה לאחד הממתקים המפורסמים ביותר בצרפת. כיום אין פטיסרי או שוקולטרי שלא עושה שימוש בנגזרת כלשהי של הפרלין או הפרלינה.

 

ממתקי פרלינה 

כמאתיים שנים מאוחר יותר (1893), באזור אחר של צרפת, החל ליאון מאזה בן ה-15 להתמחות בתחום הפטיסרי והממתקים אצל דודו ג'ורג' פורס. אביו שהיה מורה, אמנם קיווה שיהיה מהנדס או רופא, אבל כשהבן החליט לנטוש את הלימודים לטובת ייצור מתוקים בעבודת יד, החליט שלא לעמוד בדרכו. הוא נתן לו את ברכת הדרך ובכך הפך שותף לייסוד שושלת מופלאה של מתוקים בצרפת.

 

הצעיר מלא התשוקה עבר ממעבדת ייצור אחת לאחרת, בצרפת ובאנגליה, ובמשך שנים התמחה בייצור קינוחים, ממתקים ושוקולד. עם המותגים עבורם עבד נמנו BOISSIER המפורסם בפריז והרודס בלונדון. ביחד עם אשתו ז'אן, בתו של יצרן שוקולד מפורסם, עבר מאזה בשנת 1903 למונטרג'י ורכש את המתכון המקורי של ז'אלוזו ואת החנות "דוק דה פרלין". שושלת מאזה התחילה.

 

אריזות שקדים מסוכרים בשוקולד של מאזהאריזות שקדים מסוכרים בשוקולד של מאזה. 

בשנים הבאות מתחיל מאזה לייצר את הפרלין ומנסה להעניק לו מראה חדש ומדויק יותר, אלא שהלקוחות דורשים את המוכר והאהוב. ב-1913 הוא כותב ביומנו, כיצד נראו לו השקדים המקורמלים "רגילים" מדי, לא יפים ומיוצרים בדרך פרמיטיבית משהו. אחרי שראה עולם ונחשף לממתקים הפריזאיים, הוא חשב שיוכל להביא את הבשורה השיקית גם לעיר הקטנה הזו, אבל טעה. מאזה חזר לייצר את הפרלינים בדרך הישנה ומצא אותם נפלאים, כך גם לקוחותיו. באותה שנה נפתחת החנות הראשונה שלו מחוץ למונטרג'י, ליד הבורסה ברובע השני של פריז, תחת השם Au Duc de Praslin. 

 

אריזות ממתקי פרלין של מאזה

 

מאזה היה לא רק יצרן מוכשר של ממתקים ושוקולד, אלא גם איש עסקים ממולח. הוא ניסה והצליח להשתמש בפרסומות (שלא היו אז נפוצות כל-כך) כדי להפוך את החנות שלו במונטרג'י ל"מאסט", מקום שחובה לעצור בו.

 

כאן המקום למעט גאוגרפיה. מונטרג'י ממוקמת על "הדרך הכחולה", כביש 7 המוביל מפריז היישר לריביירה הצרפתית. בעבר, נהגו הנוסעים בכביש זה לעצור בערים ובעיירות הסמוכים לו, לאכול במסעדות וללון במלונות דרך. אחת המסעדות המפורסמות ביותר על הדרך הכחולה היא מסעדת PIC שבוולאנס. אן-סופי פיק, דור רביעי בשושלת פיק המפורסמת, הסבירה לי שהסמיכות לכביש הייתה מהסיבות העיקריות למעבר של המשפחה מארדש לוולאנס. רק כדי לסבר את האוזן: המסעדה מעוטרת מאז 2007 ב-3 כוכבי מישלן. גם במדריך מישלן המעודכן שפורסם בתחילת 2018, שומרת פיק על הכוכבים.

 

ואם לחזור למאזה - החנות אותה רכש נמצאת ממש מול הכנסייה של מונטרג'י ומעליה ממוקמת הדירה של משפחת מאזה.

 

בנוואה דיז'און, נכדו של ליאון, מקבל אותנו בחיוך המפורסם שלו ומכניס אותנו אל החנות. הוא מספר לנו בהתלהבות על העיצוב המרשים של המקום ומשתף אותנו בתכנון הקורם עור וגידים, להרחיב את החנות ולהוסיף מתחם סדנאות בו יחשפו בפעם הראשונה לקהל הרחב הסודות של ייצור הפרלין.

 

אין ספק - מדובר באגדה חיה. לא סתם הוגדר המותג כ"פטרימוואן ויוו", כלומר חברה פעילה המשמרת מורשת. מדובר בתואר המוענק על ידי משרד הכלכלה הצרפתי לחברות העוסקות בשימור והעברה של ידע בתחום הייצור בעבודת יד, ומתבלטות במצוינות ובחשיבות שלהן. זהו תואר פטריוטי מאוד, מקור לגאווה גדולה לכל מי שזוכה בו, במיוחד בעולם המודרני בו הייצור בעבודת יד הוא עולם הולך ונעלם. 

 

בית משפחת מאזה במונטרג'י
בית משפחת מאזה במונטרג'י. 

"בואו, אני רוצה לקחת אתכם למקום מיוחד" מודיע לנו דיז'און בהתלהבות. אנחנו יוצאים מהחנות ונכנסים למסדרון אפלולי. "אנשים שמבקרים אצלנו אוהבים מאוד את הכניסה לבית דרך המסדרון הזה" מסביר דיז'און, "הוא מחזיר אותם לתקופות אחרות". והוא לא יודע כמה הוא צודק. ברגע אחד עברנו לעולם אחר - רצפת שחמט שחורה לבנה, פסלים קטנים מציצים מהקירות, אחד מהם מסתיר את האף כאילו מריח ריח לא טוב. "כאן היו השירותים" מסביר לנו דיז'און.

 

לפני שאנחנו עולים במדרגות העץ הפתלתלות הוא מכניס אותנו לחדר גדול, מחופה בכיפת זכוכית מרהיבה עם עיטורי ויטראז' ופרזולים, המשמש לתצוגת המוצרים של מאזה. 

 

כיפת הזכוכית המרהיבה בבית מאזה
כיפת הזכוכית המרהיבה בבית מאזה. 

ואז זה קורה: הדלת נפתחת ואנחנו נזרקים ברגע אחד למאה אחרת. דירה חשוכה, עמוסה ברהיטים עתיקים מעץ, במרכזה ניצב שולחן גדול ועליו מסודרות תחתיות זהב גדולות. ליד כל אחת מהן 3 כוסות קטנות, סכו"ם עם ראשי תיבות של המשפחה ומפיות גדולות רקומות.

 

"בואו, הכנסו לחדר האפריטיף, שם נשתה את השמפניה". מעל האח שורה של תמונות של בני המשפחה. דיז'און מסביר לנו מי האנשים שבתמונות ומרגיש נוח לצחוק קלות על המתים וגם קצת על החיים. כוסיות שמפניה מושקות והאווירה משוחררת מאוד, הארוחה מתחילה והשיחה מתגלגלת.

 

לרגע אני עוצרת ותוהה האם אני במציאות או בסרט תקופתי, במיוחד כשדיז'און מספר שאני יושבת במקום בו נהג הוא עצמו לשבת כילד, כשבא לאכול בכל יום שלישי אצל סבא וסבתא מעל החנות. "בחדר השני הייתי ישן את שנת הצהריים" הוא מסביר בחיוך ומצביע על תמונה שלו כילד קטן מעל המיטה בה נהג לנוח.

 

כשאנחנו מגיעים לשלב הקינוחים מניח פוג'ה על השולחן מגשים של פרלין ושוקולדים ומודיע שהקינוחים הגיעו ישירות מפריז, במיוחד עבורנו. אחרי כמה דקות נכנס השליח עם הסאנט אונורה פרלינה, עם טארט השוקולד והטונקה, הפחזניות עם הפרלינה, טארט האשכוליות האדומות והשוקטים עם הפרלין. קשה לתאר את מה שקרה שם על השולחן, את זה נשמור לכתבה אחרת.

 

שולחן ערוך לארוחה בבית מאזה במונטרג'י 

פוג'ה מוכר לפריזאים בעיקר בזכות מותג הפטיסרי Hugo & Victor, שנמצא ברובע השביעי בואך שדרת רספיי. פוג'ה הוא שף פטיסייר מוכשר שעבד בעבר עם השף מפורסם גי סבוואה ובמלון בריסטול היוקרתי. לאחר מכן פתח את מותג הפטיסרי שלו ולאחרונה החליט להצטרף למאזה. פוג'ה אמור לתפוס את מקומו של דיז'און שמתכוון לפרוש בקרוב.

 

השילוב הזה של פטיסרי צרפתית מודרנית ומותג שמוגדר כמורשת צרפתית, הוא מרתק בעיניי. פוג'ה מסביר: "בהתחלה הייתי נוסע כמעט כל יום מפריז למונטרג'י. אשתי, קרולינה שגרה בעבר במקומות רבים בעולם לא מתחברת למקומות קטנים. אבל עם הזמן התאהבנו במקום והחלטנו להעביר את מרכז חיינו לעיר המקסימה הזו. האוויר, השקט, האנשים המחייכים, זה שלב בחיים בו אני רוצה להיות במקום רגוע יותר". כיום, נמצאת מעבדת הפטיסרי של פוג'ה קרוב לפריז ואת השוקולדים שלו הוא מייצר במעבדת הייצור של מאזה, שם עומדים לרשותו שטחי הייצור הגדולים וחומרי הגלם המעולים של מאזה.

 

מדושנים, אנחנו חוזרים למעבדת הייצור, הנמצאת בפרבר של מונטרג'י מרחק 5 דקות נסיעה מהחנות שבמרכז העיר. על שולחן הקירור מחכה לנו מחזה מרהיב: 60 ק"ג של תערובת אגוזים מקורמלים לוהטים המשמיעים קולות של פיצוץ חרישיים של הסוכר המקורמל הרותח הבא במגע עם שולחן קר. "בתוך השולחן יש מערכת של צינורות בהם זורמים מים קרים. הצינורות מקררים את שולחן המתכת וכך המאסות הלוהטות שנשפכות עליו מתקררות מהר יותר".

 

אגוזים מקורמלים במעבדה של מאזה במונטרג'י
אגוזים מקורמלים במעבדה של מאזה במונטרג'י. 

אחרי כמה דקות מגיע אחד העובדים ובאמצעות נקישות קלות מפרק את פלטת האגוזים המקורמלים. הוא מעביר אותם למכשיר מודרני יותר שטוחן אותם לפרלינה גס. בכל פעם כמות מדודה של אגוזים מקורמלים, עד שהמכשיר מתמלא. אחרי הטחינה הגסה הפרלינה עובר למכונה נוספת, ישנה יותר - מין מערכת של אבני ריחיים שכוללת שני גלגלי שיש גדולים. הן מועכות וטוחנות את הפרלינה לממרח חלק ועדין שאפשר לאכול ממנו בלי הפסקה, ישר מהמכונה. סכנה אמיתית.

 

מכונה לטחינת פרלינה לממרח עדין
מכונה לטחינת פרלינה לממרח עדין. 

פרלינה במהלך ההכנה 

קשה לעזוב את הפרלינה, אבל אין מנוס מלעבור לאחד החדרים החשובים ביותר במעבדת הייצור של מאזה, החדר בו מקבל הפרלין את צורתו הסופית. בסופו של דבר, הפרלין הוא הוא המוצר המרכזי של המותג, ועליו בעצם מבוסס הכל. בחדר הזה בו ניצבות מכונות דרז'ה גדולות מנחושת, מייצרים את הפרלין הקלאסי על פי המתכון המקורי שנרקח בפעם הראשונה ב-1636.

 

מכונות דרז'ה בהן מיוצר הפרלין של מאזה

 מכונות דרז'ה גדולות מנחושת בהן מייצרים את הפרלין הקלאסי על פי המתכון המקורי שנרקח בפעם הראשונה ב-1636.

כל המכונות פועלות ובתוכן שקדים שכבר קורמלו ממתינים לעובד המיומן (שטיפל קודם בגוש הנוגטין הנושם), שיחוש גם אותם. הוא עובר ממכונה למכונה ובוחן את השקדים, עמדתי שם כמה דקות ולא הבנתי מה הוא רואה וכיצד הוא מחליט, אבל הוא ידע בדיוק מתי הרגע הנכון לצקת עליהם עם מצקת גדולה שוקולד מטומפרר. הוא לא עוזב לרגע, עובר ממיכל אחד לשני ומלטף את השקדים בזרמים של שוקולד.

 

אחרי כמה מקצים הוא מכוון שרוול מיוחד לכל אחת מהמכונות ומייבש את השקדים. וכך, הוא חוזר על הפעולה שוב ושוב עד לקבלת המוצר הסופי. "זו התוצאה המתקבלת בסוף התהליך" מסביר פוג'ה בהתרגשות ומרים חופן שקדים מקורמלים, מצופים בשוקולד מריר מבריק. לא ייאמן שהמוצר המדויק והמהוקצע הזה מתקבל מתהליך ארוך שמתבצע במכונה כל כך מיושנת. אני טועמת אחד, ועוד אחד ומתרחקת.

 העובד המיומן, מוזג שוקולד לשקדים המקורמלים

 

הוא פותח דלת נוספת ומראה לנו מדפים של פרלין מוכן. "אחד המוצרים החדשים הוא הפרלין פסיפלורה, שעשוי משקד מקורמל מצופה בשוקולד בטעם פסיפלורה. לידו פרלין מצופה שוקולד תותים והיצירה האחרונה שלי: פרלין לימון. האחרון עדיין לא יצא לשוק משום שאני עוד עובד על שיפור הטעם שלו. אני רוצה שהלימון יורגש יותר".

 

האפשרויות בשילובי הטעמים כמעט בלתי מוגבלות, במיוחד בעידן בו חברות השוקולד מייצרות עוד ועוד שוקולדים בטעמים ובצבעים שונים. "אני עובד עם חברות שוקולד שונות. אין לי חברה אחת אליה אני מחויב, כך אני יכול לבחור לכל מוצר את השוקולד שלדעתי מתאים לו ולא מוגבל למנעד שוקולדים מצומצם" מסביר פוג'ה.

 

שוקולדים בטעמים במעבדה של מאזה

 

האפשרויות בשילובי הטעמים כמעט בלתי מוגבלות, במיוחד בעידן בו חברות השוקולד מייצרות עוד ועוד שוקולדים בטעמים ובצבעים שונים.

שיתוף הפעולה של מאזה ופוג'ה בא לידי ביטוי במתכונים חדשים אותם מפתח השף פטיסייר למותג המפורסם, ובשימוש שהוא עושה בחומרי גלם של מאזה בקינוחים שלו. כך למשל נוצר הגאלט דה רוואה (עוגת המלכים) המיוחד, שיוצר במהלך חודש ינואר לכבוד חג ההתגלות הנוצרי. פוג'ה תרם את כשרונו כשף פטיסייר ומאזה תרמו את הפרלין, והתוצאה היא עוגת מלכים נהדרת, שעשויה מבצק עלים מעולה, ממולאת בפרלינה ומצופה בפרלין איכותי.

 

"הרעיון הוא להמשיך לשמור על עבודת היד שכל כך חשובה פה בתהליך הייצור" פוג'ה מסביר, "ובמקביל לפתח את המוצר ולהרחיב את הפעילות". כיאה לעיר קטנה ומנומנמת, בשעה 16:00 מפסיק הייצור במפעל. פוג'ה שרגיל לשעות של פריז החליט להפעיל שני צוותים, שיעבדו בשתי משמרות, כדי להכפיל את תפוקת הייצור. "אני עושה שינויים לאט לאט. קודם כל לומד את המותג המרשים הזה ורק בהמשך אוכל להחליט מה נכון לשנות. אפילו בתחום האריזות יש לי כבר רעיונות, אבל את הקופסא המקורית אני תמיד אשאיר".

 

ממתקי פרלינה ושוקולד של מאזה 1

שיתוף הפעולה של מאזה ופוג'ה בא לידי ביטוי במתכונים חדשים אותם מפתח השף פטיסייר למותג המפורסם.

ממתקי פרלינה ושוקולד של מאזה 2

 

את המוצרים של מאזה ניתן למצוא היום בחנות הדגל שבמארה, שמציעה מגוון גדול מאוד של מוצרי פרלין, שקדים מקורמלים בטעמים ובציפויים שונים, כמו גם סוגים שונים של בונבוני שוקולד, טבלאות שוקולד ופונדו שוקולד. בנוסף לחנות נמכרים המוצרים במאות נקודות מכירה בצרפת ובמעל 36 מדינות ברחבי העולם.

 

MAZET

37 Rue des Archives

75004 Paris

שעות פתיחה: ראשון 11:00-19:00, שאר השבוע 10:00-19:00 

מטרו: HOTEL DE VILLE או RAMBUTEAU

 

שרון היינריך, קונדיטורית החיה בפריז, היא בעלת הבלוג Paris chez Sharon ומחברת הספר "הפטיסרי הטובות בפריז - מדריך לבוטיקי עוגות ומתוקים". מקיימת סיורים קולינריים בפריז.

***

 

פוסטים אחרים שאולי יעניינו אותך
Magento
From Cyber Friday to Black Monday