עגלת קניות

סל הקניות שלך ריק

Delicatessen - דליקטסן
התפריט והמוצרים שלנו בקליק אחד
המגזין

כשצרפת פגשה את וייטנאם על מרפסת בתל-אביב

ה
דגל של צרפת הורד כבר מזמן מוייטנאם, אבל הנוכחות הצרפתית שהחלה מורגשת שם במאה ה 19 עדיין מורגשת שם בכל פינה, אפילו היום. בכנסיות, בבתי המידות ואפילו באוכל. ויש עוד דבר אחד קטן שהצרפתים השאירו שם. קפה.

הדגל של צרפת הורד כבר מזמן מוייטנאם, אבל הנוכחות הצרפתית שהחלה מורגשת שם במאה ה 19 עדיין מורגשת שם בכל פינה, אפילו היום. בכנסיות, בבתי המידות ואפילו באוכל. ויש עוד דבר אחד קטן שהצרפתים השאירו שם. קפה.

בשנת 1992, שבע עשרה שנה אחרי שהאמריקאים עזבו את וייטנאם חבולים ומותשים ועם עשרות אלפי הרוגים, רותי עלתה על מטוס מניו יורק לסן פרנסיסקו, לבקר את מתי שישב וחשב שם עם חבר שלו איציק על קונספט שאף אחד לא שמע עליו עד אז - ניוז קפה. בית קפה שיהיו בו גם מגזינים ואינטרנט, אפילו שגם האינטרנט היה אז מילה די חדשה. בזמן הביקור ההוא בחוף המערבי, הם הסתובבו בצ'יינה טאון, עד שהתיישבו יום אחד במסעדה וייטנאמית אחת, ואכלו ארוחה שעד היום הם נזכרים בה.
מה שתפס להם את העין זה שליד כל סועד היתה כוס גבוהה מלאה קרח ולצידה מקינטה מפח. אז הם ביקשו מהמלצר להביא להם אחד כזה בדיוק.

***

הדגל של צרפת הורד כבר מזמן מוייטנאם, אבל הנוכחות הצרפתית שהחלה מורגשת שם במאה ה 19 עדיין מורגשת שם בכל פינה, אפילו היום. בכנסיות, בבתי המידות ואפילו באוכל. ויש עוד דבר אחד קטן שהצרפתים השאירו שם. קפה.
באותה תקופה בוייטנאם, קפה ממותק לא היה בנמצא והצרפתים חיפשו פיתרון. הם מצאו אותו בדמות  שפופרות של חלב ממותק שנשפך אל קרקעית כוס זכוכית גבוהה. עליו הניחו קוביות קרח ועליהן נמזג הקפה שהוכן בנפרד במקינטה מפח. התוצאה הייתה מה שהיום נחשב להיות הקפה הוייאטנמי, בדיוק זה שאתם יכולים היום לשתות על המרפסת של מונטיפיורי. מה? לא תנסו לטעום קצת היסטוריה?

קפה ויאטנמי ומאפה תואם במלון מונטיפיורי

המרפסת של מלון מונטיפיוריצילום: שרית גופן

אז בפעם הבאה שאתם יושבים על המרפסת של מלון מונטפיורי ורוצים להזמין קפה, תוותרו על הפוך, אספרסו או מקיאטו. בפעם הבאה שאתם יושבים על המרפסת של מלון מונטיפיורי תזמינו לעצמכם קפה וייטנאמי.
בזמן שתלגמו את הקפה הזה, תחשבו על המאה - 19 בוייטנאם ועל צרפת ועל משטרים אירופאים במדינות רחוקות שנות אור מאירופה, על הזמן שעבר מאז, על אמריקה של שנות ה - 90 ואז אם ממש תרצו תוכלו לחזור לתל אביב של 2014.

***

 

פוסטים אחרים שאולי יעניינו אותך
Magento
From Cyber Friday to Black Monday